Program “Podrška digitalizaciji poslovanja MSP-ova” namijenjen je mikro, malim i srednjim poduzećima u Jadranskoj, Panonskoj i Sjevernoj Hrvatskoj. Cilj programa je omogućiti financijsku podršku za ulaganja u digitalna rješenja, modernizaciju proizvodnih procesa, edukaciju zaposlenika i razvoj poslovnih modela. Ukupno raspoloživa sredstva od 30 milijuna eura pružaju priliku za transformaciju poslovanja, povećanje konkurentnosti i prilagodbu tržišnim zahtjevima u kontekstu industrijske tranzicije. Trenutno je program dostupan na e-Savjetovanju, gdje svi zainteresirani mogu ostaviti svoje prijedloge i komentare kako bi doprinijeli njegovom poboljšanju.
Predmet Poziva:
Pozivom će se osigurati pružanje podrške MSP-ovima u procesu njihove digitalne tranzicije, prema nišama više dodane vrijednosti regionalnog gospodarstva Jadranske, Panonske i Sjeverne Hrvatske, pritom doprinoseći horizontalno S3 viziji i transformacijskim ciljevima S3 tematskih prioritetnih područja.
Svrha Poziva:
Ulaganja u digitalna tehnološka rješenja, opremu i sustave te vještine MSP-ova, a posebno poduzetnika početnika, s ciljem modernizacije proizvodnih procesa, značajnog unapređenja modela poslovanja ili razvoja usluga.
Vrsta Poziva:
Otvoreni postupak dodjele bespovratnih sredstava prema rang listi.
Nakon što su svi projektni prijedlozi ocijenjeni, priprema se popis/rang-lista za svaku od tri regije, koja uključuje i rezervnu listu. Projektni prijedlozi su na rang listi poredani ovisno o rezultatu provedenog ocjenjivanja
Modalitet Poziva:
Privremeni
Financijska alokacija
- Ukupno raspoloživa bespovratna sredstva: 30.000.000,00 eura
Ukupna raspoloživa bespovratna sredstva ovog Poziva raspodijeljena su u tri omotnice sukladno podjeli Republike Hrvatske na NUTS 2 regije:
- Jadranska Hrvatska – 8.000.000,00 eura
- Panonska Hrvatska – 16.000.000,00 eura
- Sjeverna Hrvatska – 6.000.000,00 eura
Iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti pojedinom projektnom prijedlogu:
- Najniži iznos: 30.000,00 eura
- Najviši iznos: 120.000,00 eura
Intenzitet potpore
Najviši intenziteti potpora za novoosnovana poduzeća (tablica 2.) mogu se povećati za 5 postotnih bodova u odnosu na osnovne intenzitete navedene u Tablici 1., uzimajući u obzir veličinu poduzeća.
Intenzitet potpore | Veličina poduzeća |
---|---|
Do 50 % prihvatljivih troškova | Srednja poduzeća |
Do 65 % prihvatljivih troškova | Mala poduzeća |
Do 80 % prihvatljivih troškova | Mikro poduzeća |
Tablica 1.
Intenzitet potpore | Veličina novoosnovanog poduzeća |
---|---|
Do 55 % prihvatljivih troškova | Srednja poduzeća |
Do 70 % prihvatljivih troškova | Mala poduzeća |
Do 85 % prihvatljivih troškova | Mikro poduzeća |
Tablica 2.
Tko se može prijaviti?
- Prihvatljiv prijavitelj mora biti pravna ili fizička osoba koja je mikro, mali ili srednji poduzetnik
- Novoosnovana poduzeća, koji na dan objave Poziva ima registrirano sjedište ili podružnicu u Panonskoj, Jadranskoj ili Sjevernoj Hrvatskoj.
- Prijavitelj mora djelovati u okviru barem jednog tematskog područja u okviru S3.
* Za potrebe ovog Poziva, novoosnovana poduzeća su poduzeća osnovana najviše 36 mjeseci prije dana podnošenja projektnog prijedloga.
Neprihvatljivi prijavitelji
Potpora po ovom Pozivu se ne može dodijeliti:
- ako je prijavitelj poduzeće koje podnosi projektni prijedlog kao novoosnovano poduzeće, a na dan koji prethodi danu podnošenja projektnog prijedloga je starije od 36 mjeseci od dana osnivanja
- ako prijavitelj djeluje u sektoru J 58.2 Izdavanje softvera i K Telekomunikacije, računalno programiranje, savjetovanje, računalna infrastruktura i ostale informacijske uslužne djelatnosti Odluke o nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti 2025. – NKD 2025
- ako prijavitelj ne djeluje u barem jednom tematskom području u okviru S3
- ako prijavitelj nema minimalno dva (2) zaposlena na puno radno vrijeme (na temelju sati rada) prema GFI-POD, odnosno poslovnim knjigama za obveznike poreza na dohodak za posljednju godinu za koju postoje dostupni službeni podatci;
- ako ukupni poslovni prihodi prijavitelja iznose manje od 100 % ukupno zatražene potpore prema GFI-POD
- ako prijavitelj ima iskazanu negativnu EBITDA-u (poslovni prihod – poslovni rashod + amortizacija) prema godišnjem financijskom izvješću
Prihvatljive aktivnosti projekta
1. Uvođenje (nabava i implementacija) digitalnih tehnoloških rješenja, opreme i sustava u proizvodne i/ili poslovne procese poduzeća , uključujući ulaganja u komplementarne vještine zaposlenika
2. Savjetodavne usluge povezane s uvođenjem ili upotrebom digitalnih rješenja i tehnologija, uključujući izradu digitalnih strategija poduzeća
* Aktivnosti pod br. 2. ne mogu se provoditi samostalno, nego isključivo zajedno s aktivnosti pod brojem 1.
Prihvatljive kategorije troškova
Prihvatljivi troškovi u okviru aktivnosti 1. poglavlja 4.1. Prihvatljive aktivnosti projekta:
- troškovi nabave standardnih i softvera dizajniranih po mjeri za potrebe korisnika (uključujući i njegovo instaliranje)
- troškovi za licence za nabavu ili nadogradnju softvera (trajne ili najam od najviše od dana nabave do kraja razdoblja provedbe projekta)
- troškovi korištenja usluga računarstva u oblaku (nabava u razdoblju od najviše od dana nabave usluge do kraja razdoblja provedbe projekta)
- troškovi nabave aplikativnih mrežnih rješenja i licenci (trajne ili najam od najviše od dana nabave do kraja trajanja provedbe projekta)
- troškovi nabave i stavljanja u rad računalne opreme (hardware), isključivo za potrebe provedbe projektnih aktivnosti
- edukacija zaposlenika povezana s nabavom digitalnih rješenja i tehnologija, kao dio isporuke usluge do najviše 10% vrijednosti projekta
Prihvatljivi troškovi u okviru aktivnosti 2. poglavlja 4.1. Prihvatljive aktivnosti projekta:
- usluge izrade planova i strategija digitalizacije poduzeća, planova za učinkovitije korištenje resursa, automatizaciju procesa i organizaciju poslovanja i sl. (prihvatljivo do najvišeg iznosa troška od 2.000 eura).
Neizravni troškovi računat će se po fiksnoj stopi do visine od 5 % prihvatljivih izravnih troškova projekta. Neizravni troškovi odnose se na troškove uredskog prostora (najam prostora, režijski troškovi: grijanje/hlađenje, struja, voda, čišćenje, odvoz otpada, telekomunikacije, i sl. te troškove održavanja uredskih prostora.
Korisnik će koristiti pojednostavljenu metodu izračuna neizravnih troškova primjenom fiksne stope, koja iznosi maksimalno 5 % od ukupnih prihvatljivih izravnih troškova projekta.
Trajanje projekta
Predviđeno trajanje provedbe projekta nije duže od 12 mjeseci od dana početka provedbe projekta.
Očekivano otvaranje projekta:
Veljača 2025.
Više o natječaju pročitajte na službenim stranicama e-Savjetovanja: https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=29620