MODERNIZACIJSKI FOND - Ulaganje u mjere energetske učinkovitosti i visokoučinkovitu kogeneraciju u prerađivačkoj industriji (MF-2024-2-1)

Home \ EU fondovi \ MODERNIZACIJSKI FOND – Ulaganje u mjere energetske učinkovitosti i visokoučinkovitu kogeneraciju u prerađivačkoj industriji (MF-2024-2-1)

Predmet i svrha Poziva

Predmet Poziva je podupiranje ulaganja u mjere energetske učinkovitosti i visokoučinkovite kogeneracije u prerađivačkoj industriji u cilju ispunjavanja sljedećih obveza Republike Hrvatske do 2030. godine:

– smanjenja emisija stakleničkih plinova iz ETS sektora i sektora izvan ETS-a (u odnosu na 2005. godinu),

– smanjenja potrošnje isporučene energije u odnosu na referentnu isporučenu energiju, odnosno u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera.

U okviru ovog Poziva, projekt mora ostvariti minimalnu uštedu energije od najmanje 7% ili ukupno smanjenje emisija CO2 (tCO2) za 5% u odnosu na 2023. godinu.

Prihvatljivi prijavitelji:

– Mikro, mali, srednji i veliki poduzetnici koji temeljem NKD pripadaju području – C Prerađivačka industrija

– Ima najmanje jednog zaposlenog temeljem sati rada u 2023. godini

– Ima iskazan pozitivan EBITDA u 2023. godini

– Nema poslovne račune u blokadi

Prihvatljive aktivnosti:

A1. Aktivnost povećanja energetske učinkovitosti, uključuje jednu ili više navedenih mjera:

– Proširenje, modernizacija, zamjena postojećih instalacija/opreme ili dijelova instalacija/opreme

– Rekuperacija toplinske energije

– Korištenje industrijskih otpadnih plinova

– Kontrola i optimizacija korištenja energije

Napomena: U okviru Poziva nije dozvoljeno ulaganje u povećanje energetske učinkovitosti putem ugradnje energetske opreme na fosilna goriva, uključujući prirodni plin niti ulaganje u opremu za proizvodnju toplinske energije izuzimajući rekuperaciju toplinske energije za korištenje u proizvodnom procesu (npr. nije dozvoljeno grijanje prostora u kojem se odvija proizvodnja, ali je dozvoljena proizvodnja zagrijanog medija za daljnji proizvodni toplinski proces)

A2. Aktivnost proizvodnje energije iz visokoučinkovite kogeneracije (obnovljivi energent za proizvodnju električne i toplinske energije), trigeneracije (obnovljivi energent za proizvodnju električne, toplinske i rashladne energije), kvatrogeneracije (obnovljivi energent za proizvodnju električne energije, toplinske i rashladne energija i pročišćeni CO2) iz OIE za vlastite potrebe te u cijelosti usklađeno s Direktivom (EU) 2023/2413. U okviru ove aktivnosti moguća je zamjena ili nadogradnja postojećeg postrojenja ili izgradnja novog postrojenja.

A3. Projektantski i stručni nadzor građenja te koordinacija zaštite na radu u fazi izvođenja radova aktivnosti A1 i A2, ukoliko je primjenjivo

Prihvatljivi troškovi:

Po ovom Pozivu prihvatljivi su troškovi unutar pojedine aktivnosti:

A1. povećanje energetske učinkovitosti

– nabave opreme, usluga i radova vezano uz proširenje, unaprjeđenje i zamjenu proizvodnih radnih procesa koji rezultiraju smanjenjem potrošnje energije (veća energetska učinkovitost pojedinih faza procesa i dr.)

– nabave opreme, usluga i radova vezano uz iskorištavanje otpadne topline kako bi se višak topline iz procesa proizvodnje mogao koristiti negdje drugdje u procesu*

– nabave opreme, usluga i radova vezano uz iskorištavanje industrijskih otpadnih plinova kako bi se neiskorištena toplina plinova iz procesa proizvodnje mogla ponovno koristiti negdje drugdje u procesu (primjerice ugradnja opreme za rekuperaciju osjetne topline otpadnih/ispušnih plinova, prilagodba industrijskog procesa na korištenje rekuperirane topline)*

– nabave opreme, usluga i radova vezano uz uvođenje/rekonstrukciju cjelovite regulacije s ciljem smanjenja potrošnje energije putem: automatizacije upravljačkih sustava; sustava mjerenja i nadzora– npr. SCADA, CNUS ili slična softverska rješenja; ulaganja u aktivan i učinkovit sustav odziva potrošnje (električna snaga koja može sudjelovati u odzivu) kao i unapređenje postojeće opreme s ciljem smanjenja potrošnje energije

– troškovi demontaže i zbrinjavanja** opreme i/ili dijelova opreme na kojoj se provode projektne aktivnosti

*Prihvatljiva je samo proizvedena toplinska energija koje se koristi za potrebe proizvodnog/radnog procesa

**Trošak zbrinjavanja opreme i/ili dijelova opreme prihvatljiv je pod uvjetom da se provodi preko ovlaštenih osoba koje imaju odgovarajuće dozvole za gospodarenje otpadom pri čemu je prihvatljiv iznos troška zbrinjavanja otpada umanjen za prihod od prodaje otpada.

A2. proizvodnja energije iz visokoučinkovite kogeneracije/trigeneracije/kvatrogeneracije

– nabave opreme, usluga i radova vezano za proizvodnju energije u visokoučinkovitoj kogeneraciji ili visokoučinkovitoj trigeneraciji sukladno Zakonu o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji i visokoučinkovitoj kvatrogeneracije; kao i prelazak s postojeće kogeneracije na visokoučinkovitu kogeneraciju i s visokoučinkovite kogeneracije s visokoučinkovitom trigeneracijom/ kvatrogeneracijom

– izgradnja priključka na mrežu odnosno svi troškovi priključka na mrežu

– nabave opreme, usluga i radova vezano uz uvođenje/rekonstrukciju cjelovite regulacije s ciljem smanjenja potrošnje energije putem: automatizacije upravljačkih sustava; sustava mjerenja i

A3. Projektantski nadzor i stručni nadzor

– usluga projektantskog nadzora i troškovi usluga stručnog nadzora građenja koji provodi nadzorni inženjer,

– usluga koordinatora zaštite na radu u fazi izvođenja radova.

Ukupni troškovi nadzora (Projektantski nadzor i aktivnosti stručnog nadzora građenja koji provodi nadzorni inženjer u skladu sa Zakonom o gradnji te koordinacija zaštite na radu u fazi izvođenja radova) su prihvatljivi najviše u iznosu do 4% ukupno prihvatljivih troškova za izvođenje radova i/ili opremanje.

Iznosi i intenzitet potpore:

– Najniži iznos potpore: 100.000 eura

– Najviši iznos potpore: 5.000.000 eura

Maksimalni intenziteti potpore u odnosu na prihvatljive troškove pojedine vrste ulaganja definirani su:

A1. Aktivnost povećanja energetske učinkovitosti

A2. Aktivnost proizvodnje energije iz visokoučinkovite kogeneracije

Rok za podnošenje projektnog prijedloga

Podnošenje projektnih prijedloga na Poziv započinje 14. kolovoza 2024. godine u 09:00 sati, a završava 14. listopada 2024. godine u 09:00 sati.

ABOUT THE AUTHOR: Karmen Peskura

RELATED POSTS

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *